Visiems kartkartėmis kyla nerimas, tačiau lėtinis nerimas gali pakenkti jūsų gyvenimo kokybei. Nors bene labiausiai atpažįstamas dėl žmogaus elgesio pokyčių, nerimas taip pat gali turėti rimtų padarinių jūsų fizinei gerovei.
Skaitykite toliau ir sužinokite daugiau apie pagrindinius nerimo padarinius jūsų kūnui.
Nerimo poveikis organizmui
Nerimas yra įprasta gyvenimo dalis. Pavyzdžiui, prieš kalbėdami prieš auditoriją, ar vykdami į paprasčiausią pokalbį dėl darbo galite jausti nerimą.
Trumpuoju laikotarpiu nerimas pagreitina jūsų kvėpavimą ir širdies susitraukimų dažnį, sutelkdamas kraujo tekėjimą į smegenis (kraujo tuo metu ten labiausia reikiai). Minėtas fizinis kūno atsakas ruošia jus susidurti su stresiška situacija.
Tačiau jei jis bus per intensyvus, gali pradėti pykinti, taip pat, galite jaustis apsvaigęs. Pernelyg intensyvi ar nuolatinė nerimo būsena gali turėti pražūtingą poveikį jūsų fizinei ir psichinei sveikatai.
Nerimo sutrikimai gali pasireikšti bet kuriame gyvenimo etape, tačiau dažniausiai jie prasideda sulaukus vidutinio amžiaus. Moterys dažniau turi nerimo sutrikimą nei vyrai.
Įtempta gyvenimo patirtis taip pat gali padidinti nerimo sutrikimo riziką. Simptomai gali prasidėti iškart arba praėjus net metams po įvykio.
Yra keli nerimo sutrikimų tipai. Jie yra:
Generalizuotas nerimo sutrikimas
Pasižymi pernelyg dideliu nerimu be jokios logiškos priežasties. Amerikos nerimo ir depresijos asociacija apskaičiavo, kad šis tipas per metus veikia maždaug 6,8 milijono suaugusiųjų.
Diagnozuojama tada, kai ypatingas nerimas dėl įvairių dalykų trunka šešis mėnesius ar ilgiau. Jei turite lengvą atvejį, tikriausiai galėsite vykdyti įprastą kasdieninę veiklą. Sunkesni atvejai gali turėti itin didelę įtaką jūsų gyvenimui.
Socialinio nerimo sutrikimas
Šis sutrikimas apima socialinių situacijų ir kitų teisimo ar pažeminimo paralyžiuojančią baimę. Ši sunki socialinė fobija gali priversti žmogų jausti nuolatinę gėdą ir vienišumą.
Apie 15 milijonų suaugusiųjų gyvena su socialinio nerimo sutrikimu, pažymi. Tipiškas pradžios amžius yra apie 13. Daugiau nei trečdalis žmonių, sergančių socialinio nerimo sutrikimu, laukia dešimt metų ar daugiau, kol kreipiasi pagalbos.
Potrauminio streso sutrikimas
Išsivysto matant ar patiriant ką nors itin traumuojančio. Simptomai gali prasidėti nedelsiant arba vėluoti daugelį metų. Dažniausios priežastys yra karas, stichinės nelaimės ar fizinė prievarta. Epizodai gali suaktyvėti be jokios išorinės įtakos.
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas
Šį sutrikimą turintys žmonės gali jaustis užvaldyti noro atlikti tam tikrus ritualus (kompulsijos) daugybę kartų arba susilaukti įkyrių ir nepageidaujamų minčių, kurios gali kankinti (obsesijos).
Dažniausios kompulsijos yra įprastas rankų plovimas, skaičiavimas ar kažko tikrinimas (pvz., spynos užrakinimas ir atrakinimas daugybę kartų iš eilės). Dažnos obsesijos apima susirūpinimą švara, agresyvius impulsus ir simetrijos poreikį.
Fobijos
Tai apima siaurų erdvių baimę (klaustrofobija), aukščio baimę (akrofobija) ir daugelį kitų. Jums gali kilti nenumaldomas noras išvengti bijomo objekto ar situacijos.
Panikos sutrikimas
Tai sukelia panikos priepuolius, spontanišką nerimo, teroro jausmą ar mintis apie artėjančią pražūtį. Fiziniai simptomai yra širdies plakimas, krūtinės skausmas ir dusulys.
Šios atakos gali įvykti bet kuriuo metu. Jūs taip pat galite turėti kitą nerimo sutrikimo tipą kartu su panikos sutrikimu.
Centrinė nervų sistema
Dėl ilgalaikio nerimo ir panikos priepuolių smegenys gali reguliariai išskirti streso hormonus. Tai gali padidinti tokių simptomų kaip galvos skausmas, galvos svaigimas ir depresija dažnį.
Kai jaučiate nerimą ir stresą, jūsų smegenys užplūsta jūsų nervų sistemą hormonais ir chemikalais, sukurtais padėti reaguoti į grėsmę. Adrenalinas ir kortizolis yra du pavyzdžiai.
Nors ilgalaikis streso hormonų poveikis ilgainiui gali būti kenksmingas retkarčiais kylant dideliam stresui, ilgainiui jis gali pakenkti jūsų fizinei sveikatai. Pavyzdžiui, ilgalaikis kortizolio poveikis gali padidinti svorį.
Širdies ir kraujagyslių sistema
Nerimo sutrikimai gali sukelti greitą širdies ritmą, širdies plakimą ir krūtinės skausmą. Jums taip pat gali būti padidėjusi aukšto kraujospūdžio ir širdies ligų rizika. Jei jau sergate širdies liga, nerimo sutrikimai gali padidinti koronarinių reiškinių riziką.
Širdies ir kraujagyslių sistema
Nerimo sutrikimai gali sukelti greitą širdies ritmą, širdies plakimą ir krūtinės skausmą. Jums taip pat gali būti padidėjusi aukšto kraujospūdžio ir širdies ligų rizika. Jei jau sergate širdies liga, nerimo sutrikimai gali padidinti koronarinių reiškinių riziką.
Šalinimo ir virškinimo sistemos
Nerimas taip pat veikia jūsų šalinimo ir virškinimo sistemas. Jums gali būti skrandžio skausmas, pykinimas, viduriavimas ir kiti virškinimo sutrikimai. Taip pat gali sumažėti apetitas.
Gali būti ryšys tarp nerimo sutrikimų ir dirgliosios žarnos sindromo išsivystymo po žarnyno infekcijos. Tai gali sukelti vėmimą, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą.
Imuninė sistema
Nerimas gali išleisti į jūsų sistemą cheminių medžiagų ir hormonų, pavyzdžiui, adrenalino, potvynį.
Trumpuoju laikotarpiu tai padidina jūsų pulsą ir kvėpavimo dažnį, todėl jūsų smegenys gali gauti daugiau deguonies. Tai paruošia jus tinkamai reaguoti į intensyvią situaciją. Jūsų imuninė sistema gali netgi trumpam sustiprėti. Retkarčiais patiriant stresą, jūsų kūnas normalizuojasi, kai stresas praeina.
Bet jei jūs nuolat jaučiate nerimą ir stresą arba tai trunka ilgai, jūsų kūnas niekada negauna signalo grįžti prie normalaus veikimo. Tai gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl būsite labiau pažeidžiami virusinių infekcijų ir kitų ligų. Be to, jei turite nerimą, įprastos vakcinos gali neveikti taip gerai.
Kvėpavimo sistema
Nerimas sukelia greitą, paviršutinišką kvėpavimą. Jei sergate lėtine obstrukcine plaučių liga, jums gali padidėti hospitalizavimo rizika dėl su nerimu susijusių komplikacijų. Nerimas taip pat gali pabloginti astmos simptomus.
Kiti padariniai
Nerimo sutrikimas gali sukelti kitus simptomus, įskaitant:
galvos skausmas
raumenų įtampa
nemiga
depresija
socialinė izoliacija
Jei turite potrauminį streso sutrikimą, galite patirti prisiminimų, vėl ir vėl išgyventi traumuojančią patirtį. Galite lengvai supykti ar sunerimti, o galbūt tapti emociškai uždaras. Dar kiti simptomai yra košmarai, nemiga ir liūdesys.
Kaip jums šis straipsnis ? Praneškite mums ką manote susisiekę su mumis el. Paštu [email protected]!